Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ojíněné pohoří na Marsu

Uznání: MSSS, JPL, NASA

Co způsobuje neobvyklou bílou barvu některých marťanských pohoří? Odpověď lze vytušit, když si povšimneme, že jasné oblasti mizí, když na jih Marsu přichází jaro: suchý led. Na rozdíl od ledu vodního suchý led z oxidu uhličitého sublimuje ze svého pevného skupenství přímo do plynu. Zamrzlé pohoří nazvané Charitum Montes, bylo celou marťanskou zimu pokryté ledem oxidu uhličitého. Klidná scéna zobrazená nahoře není fotografie, ale počítačově vytvořená digitální iluze jako výsledek splynutí dvou barevných snímků kamery Mars Orbital Camera a topografických údajů z výškoměru Mars Orbiter Laser Altimeter. Oba přístroje pracují na automatické sondě Mars Global Surveyor, která obíhá kolem Marsu. Červená planeta se na pozemské obloze stává stále větší, jak Země a Mars spějí ke svému rekordnímu přiblížení 27. srpna.

Štítky: Mars, Mráz


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »