Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jaro na Marsu

Uznání: MSSS, JPL, NASA

Rozsáhlé kaňony, vysoké sopky, rozsáhlá ledová pole, hluboké krátery a vysoká mračna, to vše je vidět na tomto snímku čtvrté planety Sluneční soustavy: na Marsu. Mozaiku snímků nahoře pořídila družice Mars Global Surveyor, když v květnu 2002 na severní Mars přišlo jaro. Dolní částí snímku se táhne Údolí Marinerů, kaňon o trojnásobné délce, než je Velký kaňon a čtyřikrát tak hluboký. Nalevo je několik sopek včetně sopky Olympus Mons, která je třikrát tak vysoká než nejvyšší pozemská hora Mt. Everest. Nahoře je severní polární čepička tvořená ledem z vody a oxidu uhličitého, který už taje. Na celém Marsu jsou také vidět vířící bílé mraky a kruhovité impaktní krátery. Toto léto budou k Marsu vypuštěny dva rovery, kam by měly přiletět v lednu 2004.

Štítky: Mars, Spring


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »