Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo okolo Měsíce

Uznání a copyright: Sarah McKay

Už jste někdy viděli halo okolo Měsíce? Tento docela běžný úkaz nastává tehdy, když většinu oblohy pokrývají vysoké řídké mraky, které obsahují milióny maličkých ledových krystalků. Každý ledový krystal působí jako miniaturní čočka. Protože většina krystalů má podobný protáhlý hexagonální tvar, tak světlo, které vstupuje na jedné straně se na druhé výstupní straně straně krystalu láme pod úhlem 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního hala. Během dne lze uvidět podobné sluneční halo. Obrázek byl pořízen v Lansdowne v Pensylvánii v USA. Vlevo od Měsíce je zrovna náhodou vidět vzdálená planeta Jupiter. Jak ledové krystaly v mracích opravdu vznikají zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Měsíc, Moon halo


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »