Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo okolo Měsíce

Uznání a copyright: Sarah McKay

Už jste někdy viděli halo okolo Měsíce? Tento docela běžný úkaz nastává tehdy, když většinu oblohy pokrývají vysoké řídké mraky, které obsahují milióny maličkých ledových krystalků. Každý ledový krystal působí jako miniaturní čočka. Protože většina krystalů má podobný protáhlý hexagonální tvar, tak světlo, které vstupuje na jedné straně se na druhé výstupní straně straně krystalu láme pod úhlem 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního hala. Během dne lze uvidět podobné sluneční halo. Obrázek byl pořízen v Lansdowne v Pensylvánii v USA. Vlevo od Měsíce je zrovna náhodou vidět vzdálená planeta Jupiter. Jak ledové krystaly v mracích opravdu vznikají zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Měsíc, Moon halo


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO

fotografování mraků

Další informace »