Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy z NGC 1705

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI / AURA), M. Tosi et al., ESA, NASA

NGC 1705 je na galaxii malá, má jenom nějakých 2000 světelných let a podobá se Magelanovým mračnům, satelitním galaxiiím naší vlastní Mléčné dráhy. Přestože je NGC 1705 v mnohem větší vzdálenosti 17 miliónů světelných let, tak lze na tomto krásném snímku vytvořeném z údajů pořízených v letech 1999 a 2000 dalekohledem Hubble Space Telescope stále snadno rozeznat hvězdy v ní. Je vidět, že většina mladých horkých, modrých hvězd v galaxii se soutřeďuje v centrální hvězdokupě a starší, chladnější červené hvězdy jsou rozprostřeny rovnoměrněji. V NGC 1705 by při možném stáří 13 miliard let mohly vznikat hvězdy během celého jejího života, zatímco světlo z nejnovějšího poryvu vznikajících hvězd dospělo na Zemi před pouhými 30 milióny let. Tato postupně se vyvíjející trpasličí nepravidelná galaxie postrádá organizované struktury jako jsou spirální ramena a pokládá se za blízkou obdobu prvních galaxií vzniklých v ranném Vesmíru.

Štítky: Star-formation, Trpasličí galaxie, Irregular galaxy, Ngc 1705


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce

Setkání Venuše, Měsíce a Jupiteru v Blížencích.

Další informace »