Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy z NGC 1705

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI / AURA), M. Tosi et al., ESA, NASA

NGC 1705 je na galaxii malá, má jenom nějakých 2000 světelných let a podobá se Magelanovým mračnům, satelitním galaxiiím naší vlastní Mléčné dráhy. Přestože je NGC 1705 v mnohem větší vzdálenosti 17 miliónů světelných let, tak lze na tomto krásném snímku vytvořeném z údajů pořízených v letech 1999 a 2000 dalekohledem Hubble Space Telescope stále snadno rozeznat hvězdy v ní. Je vidět, že většina mladých horkých, modrých hvězd v galaxii se soutřeďuje v centrální hvězdokupě a starší, chladnější červené hvězdy jsou rozprostřeny rovnoměrněji. V NGC 1705 by při možném stáří 13 miliard let mohly vznikat hvězdy během celého jejího života, zatímco světlo z nejnovějšího poryvu vznikajících hvězd dospělo na Zemi před pouhými 30 milióny let. Tato postupně se vyvíjející trpasličí nepravidelná galaxie postrádá organizované struktury jako jsou spirální ramena a pokládá se za blízkou obdobu prvních galaxií vzniklých v ranném Vesmíru.

Štítky: Star-formation, Trpasličí galaxie, Irregular galaxy, Ngc 1705


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Jupiter nad Jihlavou

Měsíc a Jupiter

Další informace »