Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy z NGC 1705

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI / AURA), M. Tosi et al., ESA, NASA

NGC 1705 je na galaxii malá, má jenom nějakých 2000 světelných let a podobá se Magelanovým mračnům, satelitním galaxiiím naší vlastní Mléčné dráhy. Přestože je NGC 1705 v mnohem větší vzdálenosti 17 miliónů světelných let, tak lze na tomto krásném snímku vytvořeném z údajů pořízených v letech 1999 a 2000 dalekohledem Hubble Space Telescope stále snadno rozeznat hvězdy v ní. Je vidět, že většina mladých horkých, modrých hvězd v galaxii se soutřeďuje v centrální hvězdokupě a starší, chladnější červené hvězdy jsou rozprostřeny rovnoměrněji. V NGC 1705 by při možném stáří 13 miliard let mohly vznikat hvězdy během celého jejího života, zatímco světlo z nejnovějšího poryvu vznikajících hvězd dospělo na Zemi před pouhými 30 milióny let. Tato postupně se vyvíjející trpasličí nepravidelná galaxie postrádá organizované struktury jako jsou spirální ramena a pokládá se za blízkou obdobu prvních galaxií vzniklých v ranném Vesmíru.

Štítky: Star-formation, Trpasličí galaxie, Irregular galaxy, Ngc 1705


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »