Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skupina galaxií Group HCG 87

Uznání: GMOS-S Commissioning Team, Gemini Observatory

Pro toto kosmické rodinné foto pózují galaxie z Hicksonovi kompaktní skupiny HGC 87 (HCG - Hickson Compact Group) vzdálené asi čtyřista miliónů světelných let v obojživelném souhvězdí Kozoroha (Capricornus). Velká spirální galaxie z profilu poblíž středu snímku, mlhavá eliptická galaxie vpravo od ní a spirální galaxie skoro u vrcholu snímku jsou identifikovanými členy skupiny, zatímco malá spirální galaxie ve středu je nejspíš vzdálenější galaxie v pozadí. Pečlivý průzkum hloubkového snímku v každém případě odhaluje další galaxie, které leží jistě daleko za HCG 87. I když galaxie v HCG 87 nejsou přímo zaklesnuté ve skupinovém objetí, tak na sebe vzájemně gravitačně působí a ovlivňují strukturu a vývoj ostatních členů. Tento nový snímek pochází z Jižního dalekohledu observatoře Gemini na Cerro Pachon v Chile, který nyní prochází zkouškami. Srovnání s obrázky této fotogenické galaktické skupiny pořízenými dalekohledem Hubble Space Telescope vychází příznivě.

Štítky: Galaxie, Interacting galaxies, Hcg87


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »