Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce a jasný Mars

Uznání a copyright: Petteri Kankaro

Na tomto poklidném pohledu září nad městem Turku v jihozápadním cípu Finska dva měsíce Země spolu s jasnou planetou Mars. Samozřejmě, že velká přirozená družice Země Měsíc ve vzdálenosti 400 000 kilometrů, je daleko nejjasnějším objektem na obloze. Ale stále jasnější a každou hodinu bližší Mars se jeví jako výrazně jasná "hvězda" vpravo, asi 64 miliónů kilometrů od Turku. Soumračnou oblohu mezi oběma nebeskými tělesy přetíná největší umělý měsíc Země, Mezinárodní kosmická stanice, která obíhá asi 400 kilometrů nad povrchem planety Země. Tento okamžik zachytil amatérský astronom Petteri Kankaro pomocí digitální kamery a kombinované expozice, která začala 17. července ve 23:34 světového času.

Štítky: Mars, Měsíc, Mezinárodní kosmická stanice


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »