Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce a jasný Mars

Uznání a copyright: Petteri Kankaro

Na tomto poklidném pohledu září nad městem Turku v jihozápadním cípu Finska dva měsíce Země spolu s jasnou planetou Mars. Samozřejmě, že velká přirozená družice Země Měsíc ve vzdálenosti 400 000 kilometrů, je daleko nejjasnějším objektem na obloze. Ale stále jasnější a každou hodinu bližší Mars se jeví jako výrazně jasná "hvězda" vpravo, asi 64 miliónů kilometrů od Turku. Soumračnou oblohu mezi oběma nebeskými tělesy přetíná největší umělý měsíc Země, Mezinárodní kosmická stanice, která obíhá asi 400 kilometrů nad povrchem planety Země. Tento okamžik zachytil amatérský astronom Petteri Kankaro pomocí digitální kamery a kombinované expozice, která začala 17. července ve 23:34 světového času.

Štítky: Mars, Měsíc, Mezinárodní kosmická stanice


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »