Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 7742

Uznání : Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Může se to podobat smaženému vejci, které jste měli na snídani, ale ve skutečnosti je to větší. Žloutkově žlutý střed této čelem přivrácené spirální galaxie NGC 7742, obklopené modravými hvězdotvornými oblastmi a sotva viditelnými spirálními rameny, má napříč asi 3000 světelných let. NGC 7742 je vzdálená asi 72 miliónů světelných let v souhvězdí Pegasa a je o ní známo, že je to Seyfertova galaxie, typ aktivní spirální galaxie se středem nebo jádrem, které je na viditelných vlnových délkách velmi jasné. Úžasná jasnost Sezfertových galaxií se může změnit napříč celým spektrem během pouhých dnů až měsíců a galaxie jako NGC 7742 se podezřívají, že ve svých jádrech hostí masivní černé díry. Tento krásný barevný snímek je zde se souhlasem Hubble Space Telescope Heritage Project.

Štítky: Spirální galaxie, Seyfertova galaxie, NGC 7742, Breakfast


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Supernova SN 2026sqf

Supernova SN 2026sqf v galaxii NGC 3110 stále svítí

Další informace »