Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo mlhoviny Činka

Uznání a copyright: Robert Gendler

Toto nádherné kosmické mračno uviděl v roce 1764 francouzský astronom Charles Messier a popsal je jako oválnou mlhovinu bez hvězd. Nyní je tato mlhovina katalogizovaná jako M27 známá pod populárním názvem Činka, a to ne pro svoji nadstandardní akademickou výkonnost, ale pro označení oboustranné symetrie, podobné tyči s dvěma závažími na každém konci jak ji poprvé spatřilo oko Messierovo. Tento hloubkový obraz jasné planetární mlhoviny také vyjevuje centrální hvězdu v Čince i řadu hvězd v pozadí a v popředí v nenápadném souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Obrázek je složen z více jak 8 hodin expozice přes filtr, který proupouští pouze světlo atomů vodíku a stopuje tak spletité podrobnosti slabého vnějšího hala mlhoviny, které zabírá světelné roky. Mlhovina Činka je asi 1200 světelných let daleko a je příkladem konce, který za 5 miliard let čeká naše vlastní Slunce.

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »