Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo mlhoviny Činka

Uznání a copyright: Robert Gendler

Toto nádherné kosmické mračno uviděl v roce 1764 francouzský astronom Charles Messier a popsal je jako oválnou mlhovinu bez hvězd. Nyní je tato mlhovina katalogizovaná jako M27 známá pod populárním názvem Činka, a to ne pro svoji nadstandardní akademickou výkonnost, ale pro označení oboustranné symetrie, podobné tyči s dvěma závažími na každém konci jak ji poprvé spatřilo oko Messierovo. Tento hloubkový obraz jasné planetární mlhoviny také vyjevuje centrální hvězdu v Čince i řadu hvězd v pozadí a v popředí v nenápadném souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Obrázek je složen z více jak 8 hodin expozice přes filtr, který proupouští pouze světlo atomů vodíku a stopuje tak spletité podrobnosti slabého vnějšího hala mlhoviny, které zabírá světelné roky. Mlhovina Činka je asi 1200 světelných let daleko a je příkladem konce, který za 5 miliard let čeká naše vlastní Slunce.

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »