Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo mlhoviny Činka

Uznání a copyright: Robert Gendler

Toto nádherné kosmické mračno uviděl v roce 1764 francouzský astronom Charles Messier a popsal je jako oválnou mlhovinu bez hvězd. Nyní je tato mlhovina katalogizovaná jako M27 známá pod populárním názvem Činka, a to ne pro svoji nadstandardní akademickou výkonnost, ale pro označení oboustranné symetrie, podobné tyči s dvěma závažími na každém konci jak ji poprvé spatřilo oko Messierovo. Tento hloubkový obraz jasné planetární mlhoviny také vyjevuje centrální hvězdu v Čince i řadu hvězd v pozadí a v popředí v nenápadném souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Obrázek je složen z více jak 8 hodin expozice přes filtr, který proupouští pouze světlo atomů vodíku a stopuje tak spletité podrobnosti slabého vnějšího hala mlhoviny, které zabírá světelné roky. Mlhovina Činka je asi 1200 světelných let daleko a je příkladem konce, který za 5 miliard let čeká naše vlastní Slunce.

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »