Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trpaslík ve Vodnáři

Uznání a copyright: A. Oksanen, 2.6 meter Nordic Optical Telescope

Naše Galaxie Mléčná dráha není samotná. Je součástí uskupení asi 50 galaxií známého jako Místní skupina. Mezi členy patří Velká galaxie v Andromedě (M31), M32, M33, Velký Magelanův mrak, Malý Magelanův mrak, Dwingeloo 1, několik malých nepravidelných galaxií a mnoho trpasličích eliptických a sféroidálních galaxií. Na snímku nahoře je Trpaslík ve Vodnáři, slabá trpasličí nepravidelná galaxie vzdálená něco přes 3 milióny světelných let. Jeden dřívější APOD snímek nahoře chybně identifikoval jako Trpaslíka ve Střelci.

Štítky: Místní skupina, Aquarius Dwarf


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »