Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká spirální galaxie M33

Uznání a copyright: T. A. Rector & M. Hanna, NOAO, AURA, NSF

Spirální galaxie M33 je člen prostřední velikosti naší Místní skupiny galaxií. M33 se také nazývá Galaxie v Trojúhelníku podle souhvězdí, ve kterém se nachází. Co do poloměru je asi čtyřikrát menší, než naše Galaxie Mléčná dráha a Galaxie v Andromedě (M31), i tak je ale mnohem větší než mnoho místních trpasličích sférických galaxií. Blízkost M33 vzhledem k M31 některým (astronomům) vnuká myšlenku, že jde o satelitní galaxii u této mnohem hmotnější galaxie. Blízkost M33 vůči naší Galaxii Mléčné dráze zase způsobuje, že se jeví pod úhlovým průměrem více jak dvojnásobku úplňku a je vidět i dobrým triedrem. Snímek s vysokým rozlišením nahoře z 0.90m dalekohledu observatoře Kitt Peak National Observatory je čtyřbarevným kompozitem.

Štítky: Spirální galaxie, Místní skupina, M33


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »