Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká spirální galaxie M33

Uznání a copyright: T. A. Rector & M. Hanna, NOAO, AURA, NSF

Spirální galaxie M33 je člen prostřední velikosti naší Místní skupiny galaxií. M33 se také nazývá Galaxie v Trojúhelníku podle souhvězdí, ve kterém se nachází. Co do poloměru je asi čtyřikrát menší, než naše Galaxie Mléčná dráha a Galaxie v Andromedě (M31), i tak je ale mnohem větší než mnoho místních trpasličích sférických galaxií. Blízkost M33 vzhledem k M31 některým (astronomům) vnuká myšlenku, že jde o satelitní galaxii u této mnohem hmotnější galaxie. Blízkost M33 vůči naší Galaxii Mléčné dráze zase způsobuje, že se jeví pod úhlovým průměrem více jak dvojnásobku úplňku a je vidět i dobrým triedrem. Snímek s vysokým rozlišením nahoře z 0.90m dalekohledu observatoře Kitt Peak National Observatory je čtyřbarevným kompozitem.

Štítky: Spirální galaxie, Místní skupina, M33


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »