Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká spirální galaxie M33

Uznání a copyright: T. A. Rector & M. Hanna, NOAO, AURA, NSF

Spirální galaxie M33 je člen prostřední velikosti naší Místní skupiny galaxií. M33 se také nazývá Galaxie v Trojúhelníku podle souhvězdí, ve kterém se nachází. Co do poloměru je asi čtyřikrát menší, než naše Galaxie Mléčná dráha a Galaxie v Andromedě (M31), i tak je ale mnohem větší než mnoho místních trpasličích sférických galaxií. Blízkost M33 vzhledem k M31 některým (astronomům) vnuká myšlenku, že jde o satelitní galaxii u této mnohem hmotnější galaxie. Blízkost M33 vůči naší Galaxii Mléčné dráze zase způsobuje, že se jeví pod úhlovým průměrem více jak dvojnásobku úplňku a je vidět i dobrým triedrem. Snímek s vysokým rozlišením nahoře z 0.90m dalekohledu observatoře Kitt Peak National Observatory je čtyřbarevným kompozitem.

Štítky: Spirální galaxie, Místní skupina, M33


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »