Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad Akácií

Uznání a copyright: Fred Espenak

Už podruhé během dvou let povede 4. prosince jižní Afrikou stopa stínu Měsíce a tak na africké nebe přinese úplné zatmění Slunce. Úzký pás totality dosáhne Afriku těsně před 6:00 světového času (UT), což odpovídá dráze měsíčního plného stínu neboli centrálního středového stínu a poběží na východ přes Angolu, Namibii (Caprivi Strip), Botswanu, Zimbabwe, Jihoafrický Kruger National Park a Mozambik. Po překročení Indického oceánu nakonec při západu slunce (kolem 9:10 UT) vstoupí na australský kontinent. Pozorovatelé přímo v tomto pásu by mohli zachytit asi minutu zatmění v jeho úplné fázi, nebo přinejmenším částečné zatmění, které bude vidět z většiny Afriky, Austrálie, některých částí Indonézie a východní Antarktidy. Tuto sérii expozic pořídil při pozorování loňského zatmění 21. června astronom Fred Espenak a použil ji pro konstrukci tohoto dramatického obrázku. Sekvence sleduje geocentrickou nebeskou událost 2001 od začátku do konce nad trnitým stromem akácie poblíž Chisamba v Zambii.

Štítky: Sluneční zatmění, Africa, Acacia tree


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »