Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmírný ostrov, kosmický písek

Uznání a copyright: Rick Scott

Když Rick Scott 13. srpna 2002 časně ráno pod tmavou arizonskou oblohou počítal Perseidy, tak také fotografoval jejich letící ale ohnivé stopy. Používal teleobjektiv a citlivý barevný film. Po 21 snímcích sice zachytil jen 2 meteory, ale naštěstí tam byl právě tento. Jeho desetiminutová za hvězdami pointovaná expozice ukazuje pole s mnoha hvězdami v naší vlastní galaxii Mléčné dráze, většina je ale příliš slabá, než aby byla vidět pouhým okem. Jasný meteor, který se zablýsknul zleva dole doprava nahoru, byl byl snadnou pastvou pro oči, jak se třením o zemskou atmosféru odpařovalo pádící zrníčko kosmického písku, prášek z komety Swift-Tuttle. Hned vlevo nahoře od středu leží za hvězdami Mléčné dráhy vesmírný ostrov známý jako M31 neboli Galaxie v Andromedě. Viditelná stopa meteoru začíná asi 100 km vysoko nad zemským povrchem a je jedním z nejbližších na obloze viditelných nebeských objektů. Na rozdíl od Andromedy, vzdálené asi 2 milióny světelných let, která je nejvzdálenějším objektem snadno viditelným i pouhým okem.

Štítky: M31, Meteor, Meteorický roj Perseid, Andromeda galaxy


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »