Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmírný ostrov, kosmický písek

Uznání a copyright: Rick Scott

Když Rick Scott 13. srpna 2002 časně ráno pod tmavou arizonskou oblohou počítal Perseidy, tak také fotografoval jejich letící ale ohnivé stopy. Používal teleobjektiv a citlivý barevný film. Po 21 snímcích sice zachytil jen 2 meteory, ale naštěstí tam byl právě tento. Jeho desetiminutová za hvězdami pointovaná expozice ukazuje pole s mnoha hvězdami v naší vlastní galaxii Mléčné dráze, většina je ale příliš slabá, než aby byla vidět pouhým okem. Jasný meteor, který se zablýsknul zleva dole doprava nahoru, byl byl snadnou pastvou pro oči, jak se třením o zemskou atmosféru odpařovalo pádící zrníčko kosmického písku, prášek z komety Swift-Tuttle. Hned vlevo nahoře od středu leží za hvězdami Mléčné dráhy vesmírný ostrov známý jako M31 neboli Galaxie v Andromedě. Viditelná stopa meteoru začíná asi 100 km vysoko nad zemským povrchem a je jedním z nejbližších na obloze viditelných nebeských objektů. Na rozdíl od Andromedy, vzdálené asi 2 milióny světelných let, která je nejvzdálenějším objektem snadno viditelným i pouhým okem.

Štítky: M31, Meteor, Meteorický roj Perseid, Andromeda galaxy


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »