Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmírný ostrov, kosmický písek

Uznání a copyright: Rick Scott

Když Rick Scott 13. srpna 2002 časně ráno pod tmavou arizonskou oblohou počítal Perseidy, tak také fotografoval jejich letící ale ohnivé stopy. Používal teleobjektiv a citlivý barevný film. Po 21 snímcích sice zachytil jen 2 meteory, ale naštěstí tam byl právě tento. Jeho desetiminutová za hvězdami pointovaná expozice ukazuje pole s mnoha hvězdami v naší vlastní galaxii Mléčné dráze, většina je ale příliš slabá, než aby byla vidět pouhým okem. Jasný meteor, který se zablýsknul zleva dole doprava nahoru, byl byl snadnou pastvou pro oči, jak se třením o zemskou atmosféru odpařovalo pádící zrníčko kosmického písku, prášek z komety Swift-Tuttle. Hned vlevo nahoře od středu leží za hvězdami Mléčné dráhy vesmírný ostrov známý jako M31 neboli Galaxie v Andromedě. Viditelná stopa meteoru začíná asi 100 km vysoko nad zemským povrchem a je jedním z nejbližších na obloze viditelných nebeských objektů. Na rozdíl od Andromedy, vzdálené asi 2 milióny světelných let, která je nejvzdálenějším objektem snadno viditelným i pouhým okem.

Štítky: M31, Meteor, Meteorický roj Perseid, Andromeda galaxy


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »