Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chytání kosmických neutrin v ledu

Uznání: Robert Morse (U. Wisconsin) The Amanda II Collaboration

Vědci taví díry do spodku světa. Nedaleko Jižního pólu bylo opravdu protaveno několik děr a ty se nyní používají jako astronomické observatoře. Astronomové využívají detektoru AMANDA (Antarctic Muon and Neutrino Detector Array) a do každého vertikálního jezera spustili šňůru s uvázanými detektory světla velikosti basketbalového míče. Voda v každé díře brzy znovu zamrzla. Detektory jsou citlivé na modré světlo emitované čistým okolním ledem. Takové světlo se právě očekává jako výsledek srážek ledu a vysokoenergetických neutrin emitovaných objekty nebo výbuchy ve vesmíru. Snímek nahoře vznikl při pohledu dolů do této hluboké propasti. Přístroje jsou ponořeny do hloubky více jak 2000 metrů. Analýza údajů z detektorů AMANDA II byla nedávno použita při vytvoření první mapy oblohy ve vysokoenergetických neutrinech.

Štítky: Neutrina, AMANDA II


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »