Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu kupy v Panně

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Kupa galaxií v Panně je nejbližší kupou galaxií od naší Mléčné dráhy. Kupa v Panně je tak blízko, že na obloze zabírá více jak 5 stupňů, asi desetinásobek úhlového průměru měsíčního úplňku. Obsahuje přes 100 galaxies mnoha typů včetně spirálních, eliptických a nepravidelných galaxií. Kupa v Panně je tak hmotná, že naši Galaxii k sobě pozorovatelně táhne. Kupa obsahuje nejenom hvězdami zaplněné galaxie, ale také plyn tak horký, že rentgenově září. Pohyby galaxií uvnitř a kolem kupy naznačují, že obsahují více temné hmoty, než je všechna viditelná hmota, kterou můžeme vidět. Snímek středu Kupy v Panně nahoře se může někomu zdát jako lidská tvář a jsou na něm jasné Messierovy galaxie M86 nahoře, M84 daleko vpravo, NGC 4388 dole a NGC 4387 ve středu.

Štítky: Virgo Cluster of Galaxies


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »