Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu kupy v Panně

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Kupa galaxií v Panně je nejbližší kupou galaxií od naší Mléčné dráhy. Kupa v Panně je tak blízko, že na obloze zabírá více jak 5 stupňů, asi desetinásobek úhlového průměru měsíčního úplňku. Obsahuje přes 100 galaxies mnoha typů včetně spirálních, eliptických a nepravidelných galaxií. Kupa v Panně je tak hmotná, že naši Galaxii k sobě pozorovatelně táhne. Kupa obsahuje nejenom hvězdami zaplněné galaxie, ale také plyn tak horký, že rentgenově září. Pohyby galaxií uvnitř a kolem kupy naznačují, že obsahují více temné hmoty, než je všechna viditelná hmota, kterou můžeme vidět. Snímek středu Kupy v Panně nahoře se může někomu zdát jako lidská tvář a jsou na něm jasné Messierovy galaxie M86 nahoře, M84 daleko vpravo, NGC 4388 dole a NGC 4387 ve středu.

Štítky: Virgo Cluster of Galaxies


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »