Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu kupy v Panně

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Kupa galaxií v Panně je nejbližší kupou galaxií od naší Mléčné dráhy. Kupa v Panně je tak blízko, že na obloze zabírá více jak 5 stupňů, asi desetinásobek úhlového průměru měsíčního úplňku. Obsahuje přes 100 galaxies mnoha typů včetně spirálních, eliptických a nepravidelných galaxií. Kupa v Panně je tak hmotná, že naši Galaxii k sobě pozorovatelně táhne. Kupa obsahuje nejenom hvězdami zaplněné galaxie, ale také plyn tak horký, že rentgenově září. Pohyby galaxií uvnitř a kolem kupy naznačují, že obsahují více temné hmoty, než je všechna viditelná hmota, kterou můžeme vidět. Snímek středu Kupy v Panně nahoře se může někomu zdát jako lidská tvář a jsou na něm jasné Messierovy galaxie M86 nahoře, M84 daleko vpravo, NGC 4388 dole a NGC 4387 ve středu.

Štítky: Virgo Cluster of Galaxies


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »