Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přeprava raketoplánu

Uznání: Carla Thomas, NASA

Jak se raketoplán, který přistál v Kalifornii dostane zpátky na Floridu ke svému dalšímu startu? Odpověď zní převozem. NASA provozuje dvě komerční letadla Boeing 747 upravená pro přepravu raketoplánu na svých hřbetech. Obě letadla 747 se oficiálně se nazývají Shuttle Carrier Aircraft neboli SCA a původně byla vyrobena pro komerní lety, ale NASA je vyztužila několika výztuhami, stabilizátory a elektronickými monitory. Kombinovaná hmotnost obou letadel, která mají délku asi 70 metrů, je skoro 150 000 kilogramů. Na snímku nahoře je vidět raketoplán Atlantis při přepravě zpátky do Kennedyho kosmického střediska NASA na Floridě v září 1998.

Štítky: Raketoplán, Ferry, Boeing 747


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »