Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přeprava raketoplánu

Uznání: Carla Thomas, NASA

Jak se raketoplán, který přistál v Kalifornii dostane zpátky na Floridu ke svému dalšímu startu? Odpověď zní převozem. NASA provozuje dvě komerční letadla Boeing 747 upravená pro přepravu raketoplánu na svých hřbetech. Obě letadla 747 se oficiálně se nazývají Shuttle Carrier Aircraft neboli SCA a původně byla vyrobena pro komerní lety, ale NASA je vyztužila několika výztuhami, stabilizátory a elektronickými monitory. Kombinovaná hmotnost obou letadel, která mají délku asi 70 metrů, je skoro 150 000 kilogramů. Na snímku nahoře je vidět raketoplán Atlantis při přepravě zpátky do Kennedyho kosmického střediska NASA na Floridě v září 1998.

Štítky: Raketoplán, Ferry, Boeing 747


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce

Další informace »