Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přeprava raketoplánu

Uznání: Carla Thomas, NASA

Jak se raketoplán, který přistál v Kalifornii dostane zpátky na Floridu ke svému dalšímu startu? Odpověď zní převozem. NASA provozuje dvě komerční letadla Boeing 747 upravená pro přepravu raketoplánu na svých hřbetech. Obě letadla 747 se oficiálně se nazývají Shuttle Carrier Aircraft neboli SCA a původně byla vyrobena pro komerní lety, ale NASA je vyztužila několika výztuhami, stabilizátory a elektronickými monitory. Kombinovaná hmotnost obou letadel, která mají délku asi 70 metrů, je skoro 150 000 kilogramů. Na snímku nahoře je vidět raketoplán Atlantis při přepravě zpátky do Kennedyho kosmického střediska NASA na Floridě v září 1998.

Štítky: Raketoplán, Ferry, Boeing 747


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »