Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prašná galaxie Centaurus A

Uznání: Marina Rejkuba (ESO-Garching) et al., ISAAC, VLT ANTU telescope, ESO Paranal Obs.

Proč je pekuliární galaxie Centaurus A tak zaprášená? Cen A se vyznačuje dramatickými prachovými pásy, které běží středem galaxie. Tyto prachové pásy jsou tak tlusté, že ve viditelném světle skoro úplně zastírají střed galaxie. Toto je zvláště neobvyklé, jelikož červené hvězdy a okrouhlé tvary u Cen A jsou charakteristické pro obří eliptické galaxie, což je typ galaxií s málem tmavého prachu. Srovnávat Cen A, známou též jako NGC 5128, s průměrnou eliptickou galaxií je neobvyklé, protože obsahuje vyšší podíl mladých modrých hvězd a je velmi silným zdrojem rádiové emise. Z důkazů vyplývá, že Cen A je pravděpodobně výsledkem srážky dvou normálních galaxií. Během srážky vzniklo mnoho mladých hvězd, ale podrobnosti vzniku neobvyklých prachových pásů u Cen A jsou stále předmětem výzkumu. Cen A se nachází ve vzdálenosti pouze 13 miliónů světelných let, což ji činí nejbližší aktivní galaxií. Cen A má 60 000 světelných let a lze ji spatřit i triedrem v souhvězdí Kentaura (Centaurus).

Štítky: Cen A, Peculiar galaxy


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »