Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prašná galaxie Centaurus A

Uznání: Marina Rejkuba (ESO-Garching) et al., ISAAC, VLT ANTU telescope, ESO Paranal Obs.

Proč je pekuliární galaxie Centaurus A tak zaprášená? Cen A se vyznačuje dramatickými prachovými pásy, které běží středem galaxie. Tyto prachové pásy jsou tak tlusté, že ve viditelném světle skoro úplně zastírají střed galaxie. Toto je zvláště neobvyklé, jelikož červené hvězdy a okrouhlé tvary u Cen A jsou charakteristické pro obří eliptické galaxie, což je typ galaxií s málem tmavého prachu. Srovnávat Cen A, známou též jako NGC 5128, s průměrnou eliptickou galaxií je neobvyklé, protože obsahuje vyšší podíl mladých modrých hvězd a je velmi silným zdrojem rádiové emise. Z důkazů vyplývá, že Cen A je pravděpodobně výsledkem srážky dvou normálních galaxií. Během srážky vzniklo mnoho mladých hvězd, ale podrobnosti vzniku neobvyklých prachových pásů u Cen A jsou stále předmětem výzkumu. Cen A se nachází ve vzdálenosti pouze 13 miliónů světelných let, což ji činí nejbližší aktivní galaxií. Cen A má 60 000 světelných let a lze ji spatřit i triedrem v souhvězdí Kentaura (Centaurus).

Štítky: Cen A, Peculiar galaxy


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »