Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prašná galaxie Centaurus A

Uznání: Marina Rejkuba (ESO-Garching) et al., ISAAC, VLT ANTU telescope, ESO Paranal Obs.

Proč je pekuliární galaxie Centaurus A tak zaprášená? Cen A se vyznačuje dramatickými prachovými pásy, které běží středem galaxie. Tyto prachové pásy jsou tak tlusté, že ve viditelném světle skoro úplně zastírají střed galaxie. Toto je zvláště neobvyklé, jelikož červené hvězdy a okrouhlé tvary u Cen A jsou charakteristické pro obří eliptické galaxie, což je typ galaxií s málem tmavého prachu. Srovnávat Cen A, známou též jako NGC 5128, s průměrnou eliptickou galaxií je neobvyklé, protože obsahuje vyšší podíl mladých modrých hvězd a je velmi silným zdrojem rádiové emise. Z důkazů vyplývá, že Cen A je pravděpodobně výsledkem srážky dvou normálních galaxií. Během srážky vzniklo mnoho mladých hvězd, ale podrobnosti vzniku neobvyklých prachových pásů u Cen A jsou stále předmětem výzkumu. Cen A se nachází ve vzdálenosti pouze 13 miliónů světelných let, což ji činí nejbližší aktivní galaxií. Cen A má 60 000 světelných let a lze ji spatřit i triedrem v souhvězdí Kentaura (Centaurus).

Štítky: Cen A, Peculiar galaxy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »