Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Palomar v noci

Uznání a copyright: Greg Redfern (2003 JPL NASA Solar System Ambassador)

Co je divného na tomto snímku? Je jasná letní noční obloha a kopuli Haleova 5m dalekohledu (200 palců) observatoře Palomar severovýchodně od San Diega v Kalifornii v USA ozařuje měsíční světlo. Vpravo nad kopulí září dobře známé hvězdy asterismu Čajník v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Jediná věc, která je na tomto snímku opravdu divná je to, že dvě masivní vrata kopule jsou pevně uzavřena - za jasné noci. Tato velice neobvyklá situace je opatřením, které vyvovala přítomnost popela a kouře ve vzduchu z lesních požárů v této oblasti 17.července, které by mohly poškodit hliníkový povlak historického zrcadla. Amatérský astronom Greg Redfern poznamenal, že tento rok byl zvláště špatný pro observatoře a lesní požáry vzhledem ke katastrofě australské observatoře Siding Spring a ohňům, ohrožujícím dalekohledy na Mount Lemmon nedaleko Tucsonu v Arizoně.

Štítky: Sagittarius, Palomar Observatory, Teapot


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »