Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modří opozdilci v NGC 6397

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI / AURA), A. Cool (SFSU) et al., NASA

V našem koutu Galaxie jsou hvězdy od sebe příliš daleko, než aby nastalo nebezpečí srážky, ale v hustých jádrech kulových hvězdokup mohou být srážky hvězd poměrně běžné. Badatelé mají opravdu důkaz, že málo od sebe vzdálené modré hvězdy u středu snímku nahoře, který pořídil dalekohled Hubble Space Telescope na oběžné dráze, vznikly přímou srážkou hvězd. Na snímku je zobrazena středová oblast kulové hvězdokupy NGC 6397, vzdálené asi 6000 světelných let, jejíž všechny hvězdy vznikly zhruba ve stejnou dobu. Hmotné hvězdy NGC 6397 ve svém vývoji už dávno opustily hlavní posloupnost a spotřebovaly své centrální zásoby jaderného paliva. Takže hvězdokupa by se měla pozůstávat pouze ze starých nízkohmotných hvězd, slabých červených hvězd na hlavní posloupnosti a jasnějších modrých a červených obrů. Spektroskopická data ovšem ukazují, že předmětné hvězdy příhodně označované jako modří opozdilci, jsou jasně hvězdami hlavní posloupnosti, které jsou příliš modré a příliš hmotné, než aby tam ještě stále byly. Opozdilci se nápadně jeví dvakrát a někdy až třikrát hmotnější, než ostatní nízkohmotné hvězdy v kupě, což je podpůrný důkaz, že vznikly srážkami ze dvou nebo dokonce ze tří hvězd.

Štítky: Modří tuláci, NGC 6397


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »