Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a Perseidy

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

V časných ranních hodinách 12. srpna 2000 hned po západu Měsíce, ale ještě před východem Slunce Zemi ostřelovaly meteory ze směru souhvězdí Persea a ionty od Slunce. Meteory se čekaly, jelikož zrníčka menší jak písek už dávno ztracená kometou Swift-Tuttle každoročně vytvářejí meteorický roj Perseid. Zato polární záře byla nečekaná, neboť k velkému výtrysku hmoty do korony (CME - Coronal Mass Ejection) došlo na Slunci teprve pár dnů předtím a elektrony, protony a těžší ionty pak spěchaly jako o závod. V popředí je vyhaslá sopka Hahn's Peak v Koloradu v USA. Za několik dní dosáhne svého vrcholu meteorický roj Perseid a z některých míst bude vidět až jeden tak jasný meteor za minutu.

Štítky: Perseidy, Polární záře, Meteorický roj


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »