Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a Perseidy

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

V časných ranních hodinách 12. srpna 2000 hned po západu Měsíce, ale ještě před východem Slunce Zemi ostřelovaly meteory ze směru souhvězdí Persea a ionty od Slunce. Meteory se čekaly, jelikož zrníčka menší jak písek už dávno ztracená kometou Swift-Tuttle každoročně vytvářejí meteorický roj Perseid. Zato polární záře byla nečekaná, neboť k velkému výtrysku hmoty do korony (CME - Coronal Mass Ejection) došlo na Slunci teprve pár dnů předtím a elektrony, protony a těžší ionty pak spěchaly jako o závod. V popředí je vyhaslá sopka Hahn's Peak v Koloradu v USA. Za několik dní dosáhne svého vrcholu meteorický roj Perseid a z některých míst bude vidět až jeden tak jasný meteor za minutu.

Štítky: Perseidy, Polární záře, Meteorický roj


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »