Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunace

Uznání a copyright: António Cidadăo

Vzhled naše Měsíce se mění každou noc. Tato sekvence ukazuje, jak náš Měsíc vypadá v průběhu úplného lunárního cyklu, lunace. Jak Měsíc obíhá kolem Země, tak se polovina osvětlená Sluncem stává nejprve více viditelná a potom zase postupně méně viditelná. Měsíc k Zemi přivrací vždycky stejnou stranu. Trochu se mění zdánlivá velikost Měsíce a při jeho postupu po eliptické oběžné dráze lze rozpoznat malé kolébání nazývané librace. V průběhu cyklu se sluneční světlo odráží od Měsíce v různých úhlech a tak odlišně osvětluje různé útvary. Celá lunace trvá asi 29.5 dní, o něco méně než jeden měsíc.

Štítky: Měsíc, Lunace, Fáze, Month, Animated gif


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »