Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunace

Uznání a copyright: António Cidadăo

Vzhled naše Měsíce se mění každou noc. Tato sekvence ukazuje, jak náš Měsíc vypadá v průběhu úplného lunárního cyklu, lunace. Jak Měsíc obíhá kolem Země, tak se polovina osvětlená Sluncem stává nejprve více viditelná a potom zase postupně méně viditelná. Měsíc k Zemi přivrací vždycky stejnou stranu. Trochu se mění zdánlivá velikost Měsíce a při jeho postupu po eliptické oběžné dráze lze rozpoznat malé kolébání nazývané librace. V průběhu cyklu se sluneční světlo odráží od Měsíce v různých úhlech a tak odlišně osvětluje různé útvary. Celá lunace trvá asi 29.5 dní, o něco méně než jeden měsíc.

Štítky: Měsíc, Lunace, Fáze, Month, Animated gif


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »