Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulovaný pohled z Marsu

Uznání simulace: Solar System Simulator, JPL, NASA

Když byl pozemšťan Patrick Vantuyne zvědavý, jak by 17. července vypadal jediný velký měsíc jeho domovské planety při pohledu z Marsu, tak použil Simulátor Sluneční soustavy z JPL. Toho dne (zítra) bude samozřejmě při pohledu ze Země procházet ubývající měsíc velice blízko Marsu a pro pozorovatele v Severní, Střední a v Jižní Americe ve skutečnosti projde před ním, pro některá místa včetně většiny Floridy tedy dojde k zákrytu Rudé planety. Vantuyneovo úsilí vyústilo do tohoto pozoruhodného simulovaného pohledu na srpek Měsíce proti pozadí potemnělé Země. Z marťanského pohledu je Luna vidět hned pod špičkou floridského poloostrova v 8:05 GMT. Pozorovatelé na planetě Zemi, kteří budou chtít na zítřejší obloze před rozedněním pozorovat podívanou Měsíce a Marsu, by si měli povšimout časů pozorování u vybraných měst.

Štítky: Mars, Zákryt, Simulace


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »