Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars vycházející Obloukovou skálou

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Mars se blíží ke svému nejtěsnějšímu příblížení se Zemí za 50 000 let. Ačkoliv Mars i Země obíhají na svých normálních drahách kolem Slunce tak viděno od Slunce se asi každé dva roky Země a Mars nacházejí na stejné části své dráhy. Když k tomu v pozdním srpnu zase dojde, tak Mars bude skoro tak blízko u Slunce, jak je to jen možné, a Země bude současně skoro tak daleko od Slunce jak to jen jde. To znamená, že nyní máte vhodnou dobu k vypuštění vaší sondy k Marsu. Nebo máte místo toho v několika příštích měsících dobrou příležitost pozorovat z vaší zahrádky jasný červený Mars. Mars je tak blízko, že globální útvary by měly být viditelné dokonce i malým dalekohledem. Východ Marsu můžete sledovat po 11. hodině večer a Mars pak až do východu Slunce zůstává nejjasnějším červeným objektem na obloze. Mars bude postupně až do svého největšího přiblížení v pozním srpnu vycházet stále dříve a dřívě. Nahoře je Mars zachycen jak vychází Obloukovou skálou v Kalifornii v USA.

Štítky: Mars, Arch


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »