Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Družice okolo Země

Uznání ilustrace: P. C.-W. Fu & A. Hanson (Indiana), P. Frisch (Chicago), NASA

Kolem Země obíhá tisíce družic. Toto hejno robotů ve velkých výškách za miliardy dolarů je nyní životně důležité pro komunikaci, orientaci i pro zobrazovaní Země a vesmíru. Jedním z běžných typů oběžné dráhy je geostacionární dráha, kde se družice zdánlivě vznáší nad místem nad rovníkem. Geostacionární dráhy jsou velice vysoko, více jak pětinásobek poloměru Země, protože jedině tak mají družice oběžnou dobu přesně jeden den. Vynesení družice na nízkou oběžnou dráhu Země kolem 500 kilometrů, jen aby se eliminoval vliv zemské atmosféry, je obvykle levnější. Animovaná sekvence nahoře začíná ukazovat halo družic kolem Země včetně geostacionárního prstence a končí přiblížením na tu jedinou, která hostí lidi: na Mezinárodní kosmickou stanici.

Štítky: Země, Satellites, Animated gif


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »