Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Družice okolo Země

Uznání ilustrace: P. C.-W. Fu & A. Hanson (Indiana), P. Frisch (Chicago), NASA

Kolem Země obíhá tisíce družic. Toto hejno robotů ve velkých výškách za miliardy dolarů je nyní životně důležité pro komunikaci, orientaci i pro zobrazovaní Země a vesmíru. Jedním z běžných typů oběžné dráhy je geostacionární dráha, kde se družice zdánlivě vznáší nad místem nad rovníkem. Geostacionární dráhy jsou velice vysoko, více jak pětinásobek poloměru Země, protože jedině tak mají družice oběžnou dobu přesně jeden den. Vynesení družice na nízkou oběžnou dráhu Země kolem 500 kilometrů, jen aby se eliminoval vliv zemské atmosféry, je obvykle levnější. Animovaná sekvence nahoře začíná ukazovat halo družic kolem Země včetně geostacionárního prstence a končí přiblížením na tu jedinou, která hostí lidi: na Mezinárodní kosmickou stanici.

Štítky: Země, Satellites, Animated gif


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »