Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Družice okolo Země

Uznání ilustrace: P. C.-W. Fu & A. Hanson (Indiana), P. Frisch (Chicago), NASA

Kolem Země obíhá tisíce družic. Toto hejno robotů ve velkých výškách za miliardy dolarů je nyní životně důležité pro komunikaci, orientaci i pro zobrazovaní Země a vesmíru. Jedním z běžných typů oběžné dráhy je geostacionární dráha, kde se družice zdánlivě vznáší nad místem nad rovníkem. Geostacionární dráhy jsou velice vysoko, více jak pětinásobek poloměru Země, protože jedině tak mají družice oběžnou dobu přesně jeden den. Vynesení družice na nízkou oběžnou dráhu Země kolem 500 kilometrů, jen aby se eliminoval vliv zemské atmosféry, je obvykle levnější. Animovaná sekvence nahoře začíná ukazovat halo družic kolem Země včetně geostacionárního prstence a končí přiblížením na tu jedinou, která hostí lidi: na Mezinárodní kosmickou stanici.

Štítky: Země, Satellites, Animated gif


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »