Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Družice okolo Země

Uznání ilustrace: P. C.-W. Fu & A. Hanson (Indiana), P. Frisch (Chicago), NASA

Kolem Země obíhá tisíce družic. Toto hejno robotů ve velkých výškách za miliardy dolarů je nyní životně důležité pro komunikaci, orientaci i pro zobrazovaní Země a vesmíru. Jedním z běžných typů oběžné dráhy je geostacionární dráha, kde se družice zdánlivě vznáší nad místem nad rovníkem. Geostacionární dráhy jsou velice vysoko, více jak pětinásobek poloměru Země, protože jedině tak mají družice oběžnou dobu přesně jeden den. Vynesení družice na nízkou oběžnou dráhu Země kolem 500 kilometrů, jen aby se eliminoval vliv zemské atmosféry, je obvykle levnější. Animovaná sekvence nahoře začíná ukazovat halo družic kolem Země včetně geostacionárního prstence a končí přiblížením na tu jedinou, která hostí lidi: na Mezinárodní kosmickou stanici.

Štítky: Země, Satellites, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »