Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Družice okolo Země

Uznání ilustrace: P. C.-W. Fu & A. Hanson (Indiana), P. Frisch (Chicago), NASA

Kolem Země obíhá tisíce družic. Toto hejno robotů ve velkých výškách za miliardy dolarů je nyní životně důležité pro komunikaci, orientaci i pro zobrazovaní Země a vesmíru. Jedním z běžných typů oběžné dráhy je geostacionární dráha, kde se družice zdánlivě vznáší nad místem nad rovníkem. Geostacionární dráhy jsou velice vysoko, více jak pětinásobek poloměru Země, protože jedině tak mají družice oběžnou dobu přesně jeden den. Vynesení družice na nízkou oběžnou dráhu Země kolem 500 kilometrů, jen aby se eliminoval vliv zemské atmosféry, je obvykle levnější. Animovaná sekvence nahoře začíná ukazovat halo družic kolem Země včetně geostacionárního prstence a končí přiblížením na tu jedinou, která hostí lidi: na Mezinárodní kosmickou stanici.

Štítky: Země, Satellites, Animated gif


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »