Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí tlapka

Uznání a copyright: Bernd Flach-Wilken & Volker Wendel (Spiegelteam), 2002 Namibia trip

Jen co najdeme čí kočka to udělala... Mlhoviny jsou slavné díky tomu, že je lze ztotožnit s dobře známými tvary, možná stejně jako je o kočkách známo, že někdy působí potíže. Rozsáhlou mlhovinu Kočičí tlapka, která je vidět ve Štíru (Scorpius), by ale nemohla vytvořit žádná kočka. Kočičí tlapka, vzdálená 5500 světelných let, je emisní mlhovina červené barvy, která pochází z nadbytku ionizovaných vodíkových atomů. Je také známá jako mlhovina Medvědí tlapa nebo NGC 6334. Hvězdy skoro desetkrát hmotnější než naše Slunce se zrodily teprve před několika milióny let. Obrázek mlhoviny Kočičí tlapka nahoře byl pořízen při astrofotografické výpravě v Namibii.

Štítky: Emisní mlhovina, Cat's Paw Nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »