Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta, bílý trpaslík a neutronová hvězda

Uznání: H. Richer (Univ. British Columbia), et al. NASA, NOAO

V gigantické kulové hvězdokupě M4, vzdálené asi 5600 světelných let, se navzájem obíhají planeta, bílý trpaslík a neutronová hvězda. Nejviditelnějším členem trojice je bílý trpaslík, vyznačený nahoře na snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope, zatímco neutronová hvězda se objevuje na rádiových frekvencích jako pulsar. Je známo, že v soustavě pulsar/bílý trpaslík je přítomno třetí těleso a podrobná analýza údajů z Hubblea ukazuje, že jde skutečně o planetu s hmotností asi 2.5 krát větší než Jupiter. V takové soustavě bude planeta pravděpodobně stará asi 13 miliard let. Ve srovnání s pouhými 4.5 miliardami let u naší Sluneční soustavy a u jiných identifikovaných planet u blízkých hvězd je tento opravdu starodávný svět nejstarší známou planetou, téměř tak starou jako je sám vesmír. Její objevení jako součástí vyvinuté kosmické trojice nabízí úvahu, že planety vznikaly po celou dobu Vesmíru a že tato nově objevená planeta je pravděpodobně jenom jedna z mnoha, které vznikly v přeplněném prostředí kulových hvězdokup.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Bílý trpaslík, Pulsar, Neutronová hvězda, Extrasolarní planety


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »