Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta, bílý trpaslík a neutronová hvězda

Uznání: H. Richer (Univ. British Columbia), et al. NASA, NOAO

V gigantické kulové hvězdokupě M4, vzdálené asi 5600 světelných let, se navzájem obíhají planeta, bílý trpaslík a neutronová hvězda. Nejviditelnějším členem trojice je bílý trpaslík, vyznačený nahoře na snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope, zatímco neutronová hvězda se objevuje na rádiových frekvencích jako pulsar. Je známo, že v soustavě pulsar/bílý trpaslík je přítomno třetí těleso a podrobná analýza údajů z Hubblea ukazuje, že jde skutečně o planetu s hmotností asi 2.5 krát větší než Jupiter. V takové soustavě bude planeta pravděpodobně stará asi 13 miliard let. Ve srovnání s pouhými 4.5 miliardami let u naší Sluneční soustavy a u jiných identifikovaných planet u blízkých hvězd je tento opravdu starodávný svět nejstarší známou planetou, téměř tak starou jako je sám vesmír. Její objevení jako součástí vyvinuté kosmické trojice nabízí úvahu, že planety vznikaly po celou dobu Vesmíru a že tato nově objevená planeta je pravděpodobně jenom jedna z mnoha, které vznikly v přeplněném prostředí kulových hvězdokup.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Bílý trpaslík, Pulsar, Neutronová hvězda, Extrasolarní planety


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »