Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina a neutronová hvězda

Uznání: M. van Kerkwijk (Institute of Astronomy, Utrecht), S. Kulkarni (Caltech), VLT Kueyen, ESO

Osamělá hvězda RX J1856.5-3754 vznikla zhroucením jádra hvězdy, která vybuchla. Při vzdálenosti 180 světelných let je nejbližší známou neutronovou hvězdou. Tento maličký hvězdný borec, sice hmotnější než Slunce, ale s průměrem jen 20 kilometrů, brázdí vodíkovými a prachovými mračny mezihvězdného prostoru rychlostí 200 kilometrů za sekundu. Povrch neutronové hvězdy je fantasticky horký, kolem 700 000 stupňů Celsia, což ji činí detekovatelnou rentgenovými dalekohledy na oběžné dráze. Ale optičtí astronomové byli překvapeni objevem mlhoviny kuželovitého tvaru kolem RX J1856.5-3754. Na tomto hloubkovém snímku dalekohledem Evropské jižní observatoře Kueyen mlhovina září červeným světlem ionizovaných atomů vodíku, které se rekombinují s elektrony. Její kónický tvar je analogický rázové vlně lodi plující vodou. Slabá modrá tečka blízko vrcholu kužele je samotná neutronová hvězda. Zdá se, že mlhovina vznikla velice blízko povrchu neutronové hvězdy a astronomové se pokoušejí stanovit, zda pozorováním hustot a teplot mohou objasnit vzhled mlhoviny.

Štítky: Emisní mlhovina, Neutronová hvězda, Rázová vlna


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »