Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6960: Mlhovina Koště čarodějnice

Credit & Copyright: T. A. Rector (U. Alaska), NOAO, AURA, NSF

Před deseti tisíci lety, ještě před počátkem zaznamenané historie lidstva, se muselo náhle zjevit na noční obloze nové světlo, které poté sláblo několik týdnů. Dnes víme, že toto světlo pocházelo z explodující hvězdy a známe barevný rozpínající se oblak zvaný Závojová mlhovina. Na snímku nahoře je zobrazen západní okraj Závojové mlhoviny technicky známý jako NGC 6960, ale méně formálně jako Mlhovina Koště čarodějnice. Rozpínající se plyn získává své zbarvení dopadem a excitací existujícího blízkého plynu. Pozůstatek supernovy leží ve vzdálenosti 1400 světelných let v souhvězdí Labutě. Koště čarodějnice ve skutečnosti pokrývá oblast odpovídající více než trojnásobku úhlovému průměru Měsíce v úplňku. Modrá hvězda 52 Cygni je viditelná pouhým okem, ale žádnou souvislost se starověkou supernovou nemá.

Štítky: Mars, Spirit rover, White Boat Rock


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »