Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini se blíží k Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jsou pryč? Původně tam nebyly dokonce ani předpovězeny. Stínovité loukotě, které se objevily na Saturnově velkém prstenci B, tedy na velkém středním prstenci složitého systému částic, které obíhají kolem Saturna, jsou obestřeny záhadou. Loukotě objevila před 23 lety tehdy prolétající sonda Voyager a přičítají se jemnému prachu neznámého původu. Nepřítomnost loukotí byla zpozorována na snímku nahoře, pořízeném v minulém měsíci sondou Cassini, která se nyní blíží k Saturnu. Mezi Saturnem a sondou Cassini, která byla vypuštěna v roce 1997, už zůstává vzdálenost menší jak polovina vzdálenosti Země Slunce. Očekává se, že Cassini vstoupí na oběžnou dráhu kolem obří prstenčité planety v červenci a odhodí sondu k největšímu saturnovu měsíci Titanu.

Štítky: Měsíc, Venuše, II.23


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »