Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini se blíží k Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jsou pryč? Původně tam nebyly dokonce ani předpovězeny. Stínovité loukotě, které se objevily na Saturnově velkém prstenci B, tedy na velkém středním prstenci složitého systému částic, které obíhají kolem Saturna, jsou obestřeny záhadou. Loukotě objevila před 23 lety tehdy prolétající sonda Voyager a přičítají se jemnému prachu neznámého původu. Nepřítomnost loukotí byla zpozorována na snímku nahoře, pořízeném v minulém měsíci sondou Cassini, která se nyní blíží k Saturnu. Mezi Saturnem a sondou Cassini, která byla vypuštěna v roce 1997, už zůstává vzdálenost menší jak polovina vzdálenosti Země Slunce. Očekává se, že Cassini vstoupí na oběžnou dráhu kolem obří prstenčité planety v červenci a odhodí sondu k největšímu saturnovu měsíci Titanu.

Štítky: Měsíc, Venuše, II.23


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »