Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini se blíží k Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jsou pryč? Původně tam nebyly dokonce ani předpovězeny. Stínovité loukotě, které se objevily na Saturnově velkém prstenci B, tedy na velkém středním prstenci složitého systému částic, které obíhají kolem Saturna, jsou obestřeny záhadou. Loukotě objevila před 23 lety tehdy prolétající sonda Voyager a přičítají se jemnému prachu neznámého původu. Nepřítomnost loukotí byla zpozorována na snímku nahoře, pořízeném v minulém měsíci sondou Cassini, která se nyní blíží k Saturnu. Mezi Saturnem a sondou Cassini, která byla vypuštěna v roce 1997, už zůstává vzdálenost menší jak polovina vzdálenosti Země Slunce. Očekává se, že Cassini vstoupí na oběžnou dráhu kolem obří prstenčité planety v červenci a odhodí sondu k největšímu saturnovu měsíci Titanu.

Štítky: Měsíc, Venuše, II.23


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »