Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Julius Caesar a přestupný rok

Uznání: Rune Rysstad

Dnešní přestupný den 29. února nastává poměrně vzácně. Julius Caesar, který je na obrázku nahoře na jím ražené minci, v roce 46 před Kristem vytvořil kalendářní systém, který přidal každé čtyři roky jeden přestupný den. Caesar, který jednal na radu alexandrijského astronoma Sosigenese, tak reagoval na skutečnost, že zemský rok je o něco delší než 365 dní. V moderní terminologii doba, za kterou Země oběhne kolem Slunce je o něco delší, než 365 násobek doby otočení Země (vzhledem ke Slunci - ve skutečnosti víme, že to trvá asi 365,24219 otoček). Takže dokud kalendářní roky obsahovaly 365 dní, tak se od skutečného roku každé čtyři roky posunovaly o jeden den. Nakonec by se červenec, (anglicky July, pojmenovaný po samotném Juliu Caesarovi) ocitly na severní polokouli uprostřed zimy! Přijetím přestupného roku s jedním dnem navíc každé čtyři roky se kalendářní rok posouvá mnohem méně. Systém juliánského kalendáře se používal až do roku 1582, kdy papež Řehoř XIII udělal další jemnou úpravu, když řekl, že přestupný den by neměl nastat v letech končících na "OO", pokud ovšem nejsou dělitelné 400. Tento gregoriánský kalendář běžně užíváme dodnes.

Štítky: Julius Caesar, Přestupné dny, Leap year


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »