Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion v jiné barvě

Uznání a copyright: Russell Croman

Když se dnes podíváte na oblohu, tak ani dobrým dalekohledem neuvidíte takový pohled, jako je tento. Přesto je to dobře známý objekt, velká hvězdná porodnice, známá jako Mlhovina v Orionu. Tento výtečný obrázek kombinuje snímky pořízeném různými filtry, z nichž každý byl navržen pro jiné emisní čáry, pro světlo z atomů síry, kyslíku a vodíku vyzařujících z řídkého plynu mlhoviny. Atomy síry a kyslíku emitují při tak nízkých hustotách červené barvy, zatímco kyslík vyzařuje zelenou. Pro odlišení svých příspěvků ke konečnému obrázku bylo síře přiřazeno červené, kyslíku zelené a vodíku modré barevné schéma, které se používá také u jiných barevně mapovaných snímků jiných mlhovin. I když se výsledek velice odlišuje od toho, co lze spatřit očima, tak snímek je krásný a má i vědeckou hodnotu, jelikož sleduje rozložení prvků a podmínky v blízké hvězdotvorné oblasti.

Štítky: Orion, Narrow band filter, Emission line


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »