Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zajímavé dolíčky u kráteru Eagle na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co je to za neobvykle vyhlížející dolíčky? Rover Opportunity se ohlédl zpět ke svému místu přistání na Marsu, ke kráteru Eagle, a v marťanské půdě spatřil neobvyklé prohlubně. Každý z dolíčků, které jsou vidět na obrázku nahoře vlevo, měří asi jeden metr a má uvnitř světle zbarvený kámen. Nejbližší dolík byl nazván "Homeplate" a hned další byl pojmenován jako "First Base." Při zarolování doprava se ukáže majestátní panorama včetně roveru v popředí, kryt a padák na horizontu, které se od Opportunity odpojily ještě před přistáním, kráter Eagle ve středu a duny, které se vytvářejí v každém směru z marťanské půdy větrem. Následná analýza kamenů vyfotografovaných roverem Opportunity poskytla důkazy, že Opportunity přistál na půdě dávného odpařeného slaného oceánu.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Eagle crater


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »