Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanská půda zblízka

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Udělejte si tapetu z doposud nejbližšího snímku Marsu. Rover Spirit, který nyní popojíždí po Marsu, pořídil snímek s doposud nejvyšším rozlišením z jiné planety. Černobílý snímek nahoře má napříč asi 1,5 cm s viditelnými podrobnostmi menšími než 1/10 milimetru. Snímek pořídil mikroskop připojený k přístrojovému rameni Spiritu. Planetárním geologům se marťanská půda jeví zblízka podobně jako kakaový prášek s vlastností shlukování. Jak přijde více obrázků a jak bude Spirit pokračovat v průzkumu Marsu, tak se pravděpodobně objeví více informací o neobvyklém dně kráteru Gusev.

Štítky: Mars, Spirit, Soil


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »