Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet sondy STARDUST kometou Wild 2

Uznání: STARDUST Team, JPL, NASA

Průlet kolem jádra komety je nebezpečný. Automatická kosmická sonda STARDUST se stala 2. ledna jednou z prvních, které brázdily okolním mračnem prachu a písku, aby tak mohla vyfotografovat přímo srdce komety. Nahoře je krátký film ze setkání, který ukazuje bezprecedentní podrobnosti ledového centra komety Wild 2. Kamera sondy STARDUST při průletu stále mířila na jádro. Sonda STARDUST, těžce chráněná před útokem kometárních částic, nářez přežila ve výborném stavu. I když se kometární jádro zdá jako pevné, tak okolní koma se překvapivě jeví vysoce fragmentovaná do několika odlišných proudů částic. Když bude sonda prolétat v lednu 2006 kolem Země, tak zachycené suvenýry na ní přistanou.

Štítky: Stardust, Comet Wild 2, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »