Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet sondy STARDUST kometou Wild 2

Uznání: STARDUST Team, JPL, NASA

Průlet kolem jádra komety je nebezpečný. Automatická kosmická sonda STARDUST se stala 2. ledna jednou z prvních, které brázdily okolním mračnem prachu a písku, aby tak mohla vyfotografovat přímo srdce komety. Nahoře je krátký film ze setkání, který ukazuje bezprecedentní podrobnosti ledového centra komety Wild 2. Kamera sondy STARDUST při průletu stále mířila na jádro. Sonda STARDUST, těžce chráněná před útokem kometárních částic, nářez přežila ve výborném stavu. I když se kometární jádro zdá jako pevné, tak okolní koma se překvapivě jeví vysoce fragmentovaná do několika odlišných proudů částic. Když bude sonda prolétat v lednu 2006 kolem Země, tak zachycené suvenýry na ní přistanou.

Štítky: Stardust, Comet Wild 2, Animated gif


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »