Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Wild 2 ze sondy Stardust

Uznání: STARDUST Team, JPL, NASA

Jak vypadá jádro komety? Tuto otázku včera odpověděla automatická kosmická sonda Stardust, když odeslala doposud nejpodrobnější snímky středu komety. Ledová centra komet jsou obvykle pro pozemské dalekohledy zakrytá neprostupným prachem a plynem, který se odpařuje při přibližování ke Slunci. Ovšem ve dvou případech, u komety Halley a u komety Borrelly, kosmická sonda prolétla mračnem trosek v komě, aby mohla zobrazit jádro komety. Na snímku nahoře je jádro komety Wild 2 zachycené sondou Stardust, která prolétala ve vzdálenosti 500 kilometrů. Zřetelně jsou vidět početné krátery a kopcovitý terén. Výprava Stardust je doposud nejambizióznější výpravou, má zachytit částice z komy a v roce 2006 je dopravit na Zemi. Analýza snímků a získaných částic pravděpodobně poskytne nové informace o počátcích naší sluneční soustavy, kdy vznikla také kometa Wild 2.

Štítky: Stardust, Comet Wild 2


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »