Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Wild 2 ze sondy Stardust

Uznání: STARDUST Team, JPL, NASA

Jak vypadá jádro komety? Tuto otázku včera odpověděla automatická kosmická sonda Stardust, když odeslala doposud nejpodrobnější snímky středu komety. Ledová centra komet jsou obvykle pro pozemské dalekohledy zakrytá neprostupným prachem a plynem, který se odpařuje při přibližování ke Slunci. Ovšem ve dvou případech, u komety Halley a u komety Borrelly, kosmická sonda prolétla mračnem trosek v komě, aby mohla zobrazit jádro komety. Na snímku nahoře je jádro komety Wild 2 zachycené sondou Stardust, která prolétala ve vzdálenosti 500 kilometrů. Zřetelně jsou vidět početné krátery a kopcovitý terén. Výprava Stardust je doposud nejambizióznější výpravou, má zachytit částice z komy a v roce 2006 je dopravit na Zemi. Analýza snímků a získaných částic pravděpodobně poskytne nové informace o počátcích naší sluneční soustavy, kdy vznikla také kometa Wild 2.

Štítky: Stardust, Comet Wild 2


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 1

zvětšenina objektu

Další informace »