Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Wild 2 ze sondy Stardust

Uznání: STARDUST Team, JPL, NASA

Jak vypadá jádro komety? Tuto otázku včera odpověděla automatická kosmická sonda Stardust, když odeslala doposud nejpodrobnější snímky středu komety. Ledová centra komet jsou obvykle pro pozemské dalekohledy zakrytá neprostupným prachem a plynem, který se odpařuje při přibližování ke Slunci. Ovšem ve dvou případech, u komety Halley a u komety Borrelly, kosmická sonda prolétla mračnem trosek v komě, aby mohla zobrazit jádro komety. Na snímku nahoře je jádro komety Wild 2 zachycené sondou Stardust, která prolétala ve vzdálenosti 500 kilometrů. Zřetelně jsou vidět početné krátery a kopcovitý terén. Výprava Stardust je doposud nejambizióznější výpravou, má zachytit částice z komy a v roce 2006 je dopravit na Zemi. Analýza snímků a získaných částic pravděpodobně poskytne nové informace o počátcích naší sluneční soustavy, kdy vznikla také kometa Wild 2.

Štítky: Stardust, Comet Wild 2


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »