Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panorama Apolla 12

Uznání: Apollo 12 Crew, USGS, NASA

Výprava Apolla 12 byla tehdy teprve druhou výpravou lidí k přistání na Měsíci. Výprava byla zaměřena na studium Měsíce a na rozvoj technologie a vývoj přístrojů, které by mohly být použity při budoucích přistáních na Měsíci. Astronauté Charles (Pete) Conrad a Alan Bean strávili v listopadu 1969 na měsíčním povrchu o něco méně jak 2 dny, zatímco Richard Gordon obíhal nahoře ve velitelské sekci. Na digitálně spojeném panorámatu nahoře pracuje Alan Bean u lunárního modulu. Po zarolování doprava se ukáže panoráma v tmavších barvách, kde je vidět plochý lunární terén a vysoká videokamera. Astronauté z Apolla 12 navštívili místo nedaleké automatické sondy Surveyor 3, která na Měsíci přistála tři roky předtím.

Štítky: Apollo 12, Panorama


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »