Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Návštěva Apolla 12 u Surveyoru 3

Uznání: Apollo 12 Crew, NASA

Apollo 12 byla druhá výprava lidí k přistání na Měsíci. Místo přistání bylo vybráno vedle automatické sondy Surveyoru 3, která na Měsíci přistála o tři roky dříve. Na fotografii nahoře, kterou pořídil pilot lunárního modulu Alan Bean, velitel výpravy Pete Conrad do sondy Surveyor strká, aby viděl jak pevně stojí. V dálce je vidět lunární modul. Apollo 12 se vrátilo s mnoha fotografiemi a měsíčními horninami. Jedním z dosažených úspěchů byla instalace balíku experimentů ALSEP (Apollo Lunar Surface Experiments Package), který zahrnoval spoustu experimentů včetně jednoho, který měřil sluneční vítr.

Štítky: Apollo 12, Surveyor 3


36. vesmírný týden 2026

36. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 31. 8. do 6. 9. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nad jihem už po druhé hodině ráno. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur prošel horní konjunkcí se Sluncem a není pozorovatelný. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Raketa Falcon Heavy úspěšně vynesla vesmírný dalekohled Nancy Grace Romanové. Před 50 lety přistál úspěšně na Marsu lander Vikingu 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »