Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Návštěva Apolla 12 u Surveyoru 3

Uznání: Apollo 12 Crew, NASA

Apollo 12 byla druhá výprava lidí k přistání na Měsíci. Místo přistání bylo vybráno vedle automatické sondy Surveyoru 3, která na Měsíci přistála o tři roky dříve. Na fotografii nahoře, kterou pořídil pilot lunárního modulu Alan Bean, velitel výpravy Pete Conrad do sondy Surveyor strká, aby viděl jak pevně stojí. V dálce je vidět lunární modul. Apollo 12 se vrátilo s mnoha fotografiemi a měsíčními horninami. Jedním z dosažených úspěchů byla instalace balíku experimentů ALSEP (Apollo Lunar Surface Experiments Package), který zahrnoval spoustu experimentů včetně jednoho, který měřil sluneční vítr.

Štítky: Apollo 12, Surveyor 3


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »