Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový Měsíc

Uznání: J. Schmitt et al., ROSAT Mission, MPE, ESA

Tento rentgenový snímek Měsíce pořídila v roce 1990 družicová observatoř ROSAT (Röntgensatellit). Jasnost pixelů tohoto digitálního obrazu odpovídá rentgenové intenzitě. U snímku můžeme rozlišit tři části: jasnou polokouli rentgenového měsíce, tmavší polokouli a rentgenové pozadí oblohy. Jasná polokoule Měsíce září rentgenově proto, protože rozptyluje rentgenové záření vyzařované Sluncem. Pozadí oblohy rentnenově září zvláště díky myriádám vzdálených silných aktivních galaxií, které nejsou na snímku z ROSATu rozlišeny, ale nedávno je detekovala na svých rentgenových snímcích observatoř Chandra. Tak proč není tmavá polovina Měsíce úplně tmavá? Nové výsledky z Chandry naznačují, že to málo rentgenového záření, které se zdá přicházet ze zastíněné měsíční polokoule ve skutečnosti pochází z geokorony Země neboli z rozlehlé atmosféry, která je kolem rentgenových družicových observatoří.

Štítky: Měsíc, Kosmické paprsky, Rentgenové paprsky, Rentgenové pozadí


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »