Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Studená Halleyova kometa

Uznání: O. Hainaut (ESO-Chile) et al., VLT Project, European Southern Observatory

I když tento obrázek Halleyovy komety není možná ten nejvíce estetický, tak je asi ten nejunikátnější. Malinký zakroužkovaný shluk pixelů je ta vůbec nejslavnější periodická kometa na své dráze více jak 4 miliardy (4 000 000 000) kilometrů (28 AU) od Slunce, což je při pozorování komety rekordní vzdálenost. Halleyova kometa prošla naposledy našimi končinami v roce 1985 a nyní křižuje šerými oblastmi vnější sluneční soustavy téměř tak daleko, jako nejvzdálenější plynný obr Neptun a nevykazuje žádné známky aktivity. Tento negativní obraz je složeninou digitálních expozic pořízených třemi Velmi velkými dalekohledy Evropské jižní observatoře (ESO). Expozice jsou pointované na polohu komety, takže obrázek ukazuje hvězdy a galaxie v pozadí jako protažené čárky. Tmavá čára nahoře je družice Země. Halleyova kometa je zde zcela jasně velice slabá, ale velké pozemské dalekohledy budou schopné pokračovat v jejím sledování až do nejvzdálenějšího bodu její oběžné dráhy, více jak 5 miliard kilometrů (35 AU) od Slunce, kam kometa doletí v roce 2023.

Štítky: Oběžná dráha, Kometa Halley


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »