Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Studená Halleyova kometa

Uznání: O. Hainaut (ESO-Chile) et al., VLT Project, European Southern Observatory

I když tento obrázek Halleyovy komety není možná ten nejvíce estetický, tak je asi ten nejunikátnější. Malinký zakroužkovaný shluk pixelů je ta vůbec nejslavnější periodická kometa na své dráze více jak 4 miliardy (4 000 000 000) kilometrů (28 AU) od Slunce, což je při pozorování komety rekordní vzdálenost. Halleyova kometa prošla naposledy našimi končinami v roce 1985 a nyní křižuje šerými oblastmi vnější sluneční soustavy téměř tak daleko, jako nejvzdálenější plynný obr Neptun a nevykazuje žádné známky aktivity. Tento negativní obraz je složeninou digitálních expozic pořízených třemi Velmi velkými dalekohledy Evropské jižní observatoře (ESO). Expozice jsou pointované na polohu komety, takže obrázek ukazuje hvězdy a galaxie v pozadí jako protažené čárky. Tmavá čára nahoře je družice Země. Halleyova kometa je zde zcela jasně velice slabá, ale velké pozemské dalekohledy budou schopné pokračovat v jejím sledování až do nejvzdálenějšího bodu její oběžné dráhy, více jak 5 miliard kilometrů (35 AU) od Slunce, kam kometa doletí v roce 2023.

Štítky: Oběžná dráha, Kometa Halley


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »