Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Studená Halleyova kometa

Uznání: O. Hainaut (ESO-Chile) et al., VLT Project, European Southern Observatory

I když tento obrázek Halleyovy komety není možná ten nejvíce estetický, tak je asi ten nejunikátnější. Malinký zakroužkovaný shluk pixelů je ta vůbec nejslavnější periodická kometa na své dráze více jak 4 miliardy (4 000 000 000) kilometrů (28 AU) od Slunce, což je při pozorování komety rekordní vzdálenost. Halleyova kometa prošla naposledy našimi končinami v roce 1985 a nyní křižuje šerými oblastmi vnější sluneční soustavy téměř tak daleko, jako nejvzdálenější plynný obr Neptun a nevykazuje žádné známky aktivity. Tento negativní obraz je složeninou digitálních expozic pořízených třemi Velmi velkými dalekohledy Evropské jižní observatoře (ESO). Expozice jsou pointované na polohu komety, takže obrázek ukazuje hvězdy a galaxie v pozadí jako protažené čárky. Tmavá čára nahoře je družice Země. Halleyova kometa je zde zcela jasně velice slabá, ale velké pozemské dalekohledy budou schopné pokračovat v jejím sledování až do nejvzdálenějšího bodu její oběžné dráhy, více jak 5 miliard kilometrů (35 AU) od Slunce, kam kometa doletí v roce 2023.

Štítky: Oběžná dráha, Kometa Halley


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »