Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Struktura v N63A

Uznání: Rentgen: J. Warren (Rutgers) et al., CXC, NASA
Optika: Y.Chu (U. Illinois), STScI, NASA
Radio: J.Dickel (U. Illinois) et al., ATCA

Tento obraz trosek masivní hvězdné exploze - zbytku supernovy N63A ve falešných barvách ve více vlnových délkách je bohatý na obálky a oblouky. Rentgenová emise (modrá) pochází z plynu zahřátého na 10 miliónů stupňů, když uzlíky rychle se pohybujícího materiálu z kosmického výbuchu vymetly okolní mezihvězdnou hmotu. Rádiová (červená) a optická emise (zelená) jsou jasnější v centrálních oblastech, kde se zase zdá, že rentgenové paprsky pohlcuje hustší a chladnější materiál na straně rozpínajícího se mraku trosek, který směřuje k Zemi. Tento zbytek supernovy se nachází v sousední galaxii známé jako Velký Magellanův mrak, jeho věk je zřejmě mezi 2000 a 5000 lety a rozsáhlá záře má asi 60 světelných let. Spletitý obrázek je složeninou rentgenových údajů z oběžné observatoře Chandra, optických údajů z Hubble Space Telescope a rádiových údajů z Australia Telescope Compact Array.

Štítky: Lmc, Zbytek supernovy, N63a, Snr


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »