Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Struktura v N63A

Uznání: Rentgen: J. Warren (Rutgers) et al., CXC, NASA
Optika: Y.Chu (U. Illinois), STScI, NASA
Radio: J.Dickel (U. Illinois) et al., ATCA

Tento obraz trosek masivní hvězdné exploze - zbytku supernovy N63A ve falešných barvách ve více vlnových délkách je bohatý na obálky a oblouky. Rentgenová emise (modrá) pochází z plynu zahřátého na 10 miliónů stupňů, když uzlíky rychle se pohybujícího materiálu z kosmického výbuchu vymetly okolní mezihvězdnou hmotu. Rádiová (červená) a optická emise (zelená) jsou jasnější v centrálních oblastech, kde se zase zdá, že rentgenové paprsky pohlcuje hustší a chladnější materiál na straně rozpínajícího se mraku trosek, který směřuje k Zemi. Tento zbytek supernovy se nachází v sousední galaxii známé jako Velký Magellanův mrak, jeho věk je zřejmě mezi 2000 a 5000 lety a rozsáhlá záře má asi 60 světelných let. Spletitý obrázek je složeninou rentgenových údajů z oběžné observatoře Chandra, optických údajů z Hubble Space Telescope a rádiových údajů z Australia Telescope Compact Array.

Štítky: Lmc, Zbytek supernovy, N63a, Snr


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »