Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Struktura v N63A

Uznání: Rentgen: J. Warren (Rutgers) et al., CXC, NASA
Optika: Y.Chu (U. Illinois), STScI, NASA
Radio: J.Dickel (U. Illinois) et al., ATCA

Tento obraz trosek masivní hvězdné exploze - zbytku supernovy N63A ve falešných barvách ve více vlnových délkách je bohatý na obálky a oblouky. Rentgenová emise (modrá) pochází z plynu zahřátého na 10 miliónů stupňů, když uzlíky rychle se pohybujícího materiálu z kosmického výbuchu vymetly okolní mezihvězdnou hmotu. Rádiová (červená) a optická emise (zelená) jsou jasnější v centrálních oblastech, kde se zase zdá, že rentgenové paprsky pohlcuje hustší a chladnější materiál na straně rozpínajícího se mraku trosek, který směřuje k Zemi. Tento zbytek supernovy se nachází v sousední galaxii známé jako Velký Magellanův mrak, jeho věk je zřejmě mezi 2000 a 5000 lety a rozsáhlá záře má asi 60 světelných let. Spletitý obrázek je složeninou rentgenových údajů z oběžné observatoře Chandra, optických údajů z Hubble Space Telescope a rádiových údajů z Australia Telescope Compact Array.

Štítky: Lmc, Zbytek supernovy, N63a, Snr


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »