Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok rozlišující kosmologie

Uznání: WMAP Science Team, NASA

Letos lidstvo zjistilo, že vesmír je starý 13,7 miliard let. Do letošního roku se jenom vědělo, že stáří vesmíru je asi 13 miliard let, ale doopravdy bylo vymezeno mezi 12 až 15 miliardami let. Změnu v první řadě způsobila družice WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe), která shromažďovala údaje z neobvyklé dráhy kolem Země. Na snímku nahoře je mapa oblohy ze získaných údajů - úplné kosmické mikrovlnné pozadí rozdělené do dvou hemisfér v doposud nikdy nerozlišených podrobnostech tak, jak je zaznamenala první zveřejněná data z družice WMAP. Kromě věku vesmíru nové údaje a analýzy skvrn na kosmickém mikrovlnném pozadí podpořily dosavadní náznaky, že se vesmír skládá především z podivného a tajemného typu temné energie (73 procent). Zbývající hmotu tvoří jenom ze 4 procent dobře známé atomy a zbylých 23 procenty tvoří nějaký tajemný typ tmavé hmoty. V průběhu roku se dost kosmologického výzkumu posunulo od hledání parametrů, které definují náš vesmír k pokusům použít tyto parametry jako nástroje pro porozumění podrobností, jak se náš vesmír vyvíjel.

Štítky: CMBR, WMAP, Age of universe


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »