Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter na Marsu se stopami větrných vírů

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Co tak počmáralo tento marťanský kráter? Jelikož obrázek nahoře ukazuje čáry uvnitř i vně kráteru, tak čáry byly jistě vytvořeny až po impaktu, kterým kráter vznikl. Nově vytvořené stopy jako jsou tyto byly pro badatele vzrušující marťanskou záhadou, ale nyní se ukázalo, že jde nejspíše o výsledek miniaturních větrných vírů - marťanských prašných "ďáblíků", o kterých je známo, že se na rudé planetě vyskytují. Průchod prachových vírů byl detekován i u přistávacích modulů Vikingu a Mars Pathfinderu jako další příklad větrných procesů na aktivním Marsu. Takové sloupce vířícího stoupajícího vzduchu zahřátého horkým povrchem jsou jsou běžné v suchých a pouštních oblastech na planetě Zemi. Typicky mají trvání jen několika minut a stávají se viditelnými vzhledem k tomu, že zvedají volný prach. Prachové víry mohou na Marsu dosahovat až do výše 8 kilometrů a zanechávají tmavé stopy, jelikož rozrušují světlý, odrazivý povrchový prach.

Štítky: Mars, Prachový vír, Kráter


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »