Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter na Marsu se stopami větrných vírů

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Co tak počmáralo tento marťanský kráter? Jelikož obrázek nahoře ukazuje čáry uvnitř i vně kráteru, tak čáry byly jistě vytvořeny až po impaktu, kterým kráter vznikl. Nově vytvořené stopy jako jsou tyto byly pro badatele vzrušující marťanskou záhadou, ale nyní se ukázalo, že jde nejspíše o výsledek miniaturních větrných vírů - marťanských prašných "ďáblíků", o kterých je známo, že se na rudé planetě vyskytují. Průchod prachových vírů byl detekován i u přistávacích modulů Vikingu a Mars Pathfinderu jako další příklad větrných procesů na aktivním Marsu. Takové sloupce vířícího stoupajícího vzduchu zahřátého horkým povrchem jsou jsou běžné v suchých a pouštních oblastech na planetě Zemi. Typicky mají trvání jen několika minut a stávají se viditelnými vzhledem k tomu, že zvedají volný prach. Prachové víry mohou na Marsu dosahovat až do výše 8 kilometrů a zanechávají tmavé stopy, jelikož rozrušují světlý, odrazivý povrchový prach.

Štítky: Mars, Prachový vír, Kráter


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »