Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter na Marsu se stopami větrných vírů

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Co tak počmáralo tento marťanský kráter? Jelikož obrázek nahoře ukazuje čáry uvnitř i vně kráteru, tak čáry byly jistě vytvořeny až po impaktu, kterým kráter vznikl. Nově vytvořené stopy jako jsou tyto byly pro badatele vzrušující marťanskou záhadou, ale nyní se ukázalo, že jde nejspíše o výsledek miniaturních větrných vírů - marťanských prašných "ďáblíků", o kterých je známo, že se na rudé planetě vyskytují. Průchod prachových vírů byl detekován i u přistávacích modulů Vikingu a Mars Pathfinderu jako další příklad větrných procesů na aktivním Marsu. Takové sloupce vířícího stoupajícího vzduchu zahřátého horkým povrchem jsou jsou běžné v suchých a pouštních oblastech na planetě Zemi. Typicky mají trvání jen několika minut a stávají se viditelnými vzhledem k tomu, že zvedají volný prach. Prachové víry mohou na Marsu dosahovat až do výše 8 kilometrů a zanechávají tmavé stopy, jelikož rozrušují světlý, odrazivý povrchový prach.

Štítky: Mars, Prachový vír, Kráter


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »