Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rover Spirit skáče na Marsu

Uznání ilustrace: laskavostí Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Po sedmi měsících putování meziplanetárním prostorem dosáhlo vozítko NASA Spirit povrchu rudé planety a z místa přistání v kráteru Gusev odeslalo první obrázky! Fáze vstupu do atmosféry, sestupu a přistání, které plánovači výpravy popisují jako "šest minut teroru", začaly v sobotu v noci kolem 8:30 PST (neděle 4:30 UTC), když Spirit vstoupil rychlostí 12000 mil za hodinu do marťanské atmosféry. Depicted in the above artist's Na ilustraci umělce nahoře je zobrazena kosmická loď při její závěrečné přistávací sekvenci, obalená do velkých ochranných airbagů skákáním měkce přistává na Marsu. Stejný typ airbagů se použil při přistávání sondy Mars Pathfinder v roce 1997. Aktuality o stavu Spiritu budou postupně zveřejňovány v průběhu dne.

Štítky: Mars, Spirit rover, Mars rover


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »