Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panorama Spiritu z kráteru Gusev

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Po sedmiměsíční cestě meziplanetárním prostorem dlouhé skoro 500 miliónů kilometrů přistála na povrchu Marsu sonda NASA Spirit Rover. Zarolujte doprava a uvidíte panoramatickou mozaiku složenou z první snímků, které Spirit odeslal ze svého místa přistání v kráteru Gusev! Panorama zachycené navigační kamerou Spiritu pokrývá 360 stupňů, v popředí je kosmická loď a až za horizont se rozkládá dno kráteru Gusev, předpokládané dno vyschlého jezera. Fáze vstupu do atmosféry, sestupu a přistání výpravy Spirit, o kterých plánovači letu hovoří jako o "šesti minutách teroru", začaly v sobotu v noci v 8:30 večer PST - pacifického času (v neděli 4:30 UTC), když Spirit rychlostí 20 000 kilometrů za hodinu vstoupil do marťanské atmosféry. Aktuality o stavu Spiritu budou postupně zveřejňovány v průběhu dne.

Štítky: Mars, Spirit rover, Mars rover, Gusev crater, Mars lander


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Aktuální rozložení skvrn na Slunci.

Další informace »