Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D pohled Spiritu k Ospalé díře

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Unavení a dlouho přesčas pracující členové týmu dali hladké, zjevně prachem vyplněné depresi vlevo od středu tohoto snímku z marťanského povrchu přezdívku "Ospalá díra". Obraz je součástí včera zveřejněného 3D panorámatu místa přistání vozítka Spirit sestaveného z údajů z navigačních kamer marsovského vozítka. Abyste obrázek uviděli trojrozměrně, musíte použít červenomodré brýle, červená pro levé oko. Na základě 3D údajů se odhaduje, že Ospalá díra má průměr kolem 10 metrů (30 stop) a je ve vzdálenosti 10 až 20 metrů (30 až 60 stop). Tento útvar na marťanském povrchu je možná impaktní kráter a představuje tak výtečné potenciální místo pro budoucí návštěvu, až se robotický rover velikosti golfového vozítka odhodlá vyjet. Je vidět též zadní, slunečními články pokrytá plošina vozítka spolu s vrcholem antény napravo. Vlevo od antény na kraji plošiny vozítka jsou vidět inovativní marťanské sluneční hodiny a kalibrační terč zároveň.

Štítky: Mars, Spirit rover, Mars rover, Gusev crater, Sleepy hollow


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »