Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Mars ze Spiritu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Na tomto ostrém barevném snímku z vozítka (roveru) NASA Spirit je kamením doširoka posypané ploché dno kráteru Gusev. Obrázek, který pořídila panoramatická kamera roveru, je částí prvního barevného snímku Marsu ze Spiritu, snímku s dosud nejvyšším rozlišením dosaženým na povrchu jiné planety. Už se ukazují lákavé a překvapující podrobnosti zjevně větrem vymetené pláně, o které se předpokládá, že je dávným dnem jezera. Tento výtečný pohled představuje jenom malou část barevných obrazových dat, jejichž přenos vědci v nadcházejících dnech očekávají. Jak se robotizované vozítko Spirit připravuje stoupnout, odjet z přistávacího modulu a zkoumat geologii dna kráteru, tak NASA oznámila plány přejmenovat místo přistání na Stanici na památku Columbie (Columbia Memorial Station) na počest astronautů, kteří zahynuli při neštěstí raketoplánu Columbia.

Štítky: Mars, Spirit rover, Gusev crater, Columbia memorial station


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »