Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Mars ze Spiritu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Na tomto ostrém barevném snímku z vozítka (roveru) NASA Spirit je kamením doširoka posypané ploché dno kráteru Gusev. Obrázek, který pořídila panoramatická kamera roveru, je částí prvního barevného snímku Marsu ze Spiritu, snímku s dosud nejvyšším rozlišením dosaženým na povrchu jiné planety. Už se ukazují lákavé a překvapující podrobnosti zjevně větrem vymetené pláně, o které se předpokládá, že je dávným dnem jezera. Tento výtečný pohled představuje jenom malou část barevných obrazových dat, jejichž přenos vědci v nadcházejících dnech očekávají. Jak se robotizované vozítko Spirit připravuje stoupnout, odjet z přistávacího modulu a zkoumat geologii dna kráteru, tak NASA oznámila plány přejmenovat místo přistání na Stanici na památku Columbie (Columbia Memorial Station) na počest astronautů, kteří zahynuli při neštěstí raketoplánu Columbia.

Štítky: Mars, Spirit rover, Gusev crater, Columbia memorial station


3. vesmírný týden 2026

3. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 1. do 18. 1. 2026. Měsíc mezi poslední čtvrtí a novem je vidět ráno a dopoledne. Večer je jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem jsou Jupiter a Uran. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je trochu zvýšená a nastala i slabší polární záře. Po startu Falconu 9 z Kalifornie mohli pozorovatelé v Evropě spatřit jeho horní stupeň, když vypouštěl zbytky paliva před deorbitací. Mise Crew-11 na ISS končí asi o měsíc dříve pro zdravotní potíže jednoho z členů. Je možné, že 17. ledna začne vývoz rakety SLS mise Artemis II kolem Měsíce. Před 40 lety sledovala sonda Voyager 2 zblízka planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Falkon 9

Náhodné pozorování při podvečerním výstupu na Plešivec.

Další informace »