Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kopce na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Nad kamenitou, větrem vymetenou plání se na této ostré stereoskopické scéně z vozítka Spirit on Marsu v dálce zvedají kopce. Když se podíváte červenomodrými brýlemi na tento obraz, který kombinuje levý a pravý obraz z vysokorozlišující panoramatické kamery, tak uvidíte dramatickou 3D perspektivu. Odhaduje se, že kopce jsou vzdálené asi 2 kilometry a jsou vysoké asi 50 až 100 metrů. Určení jejich směru a vzdálenosti spolu s dalšími útvary terénu pomůže při srovnání a vysokorozlišujícími snímky oblasti pořízenými z oběžné dráhy Marsu stanovit přesnou polohu místa přistání Spiritu. Z kamer roveru se očekává více stereoskopických obrazových údajů, které umožňují odhadovat třírozměrné tvary, velikosti a vzdálenosti. (Redakční poznámka: Červenomodré brýle pro prohlížení stereoskopických obrázků lze zakoupit nebo jednoduše vyrobit z červených a modrých (nebo modrozelených) plastových fólií jako filtrů. Zkuste to! Při prohlížení tohoto obrázku by měl být červený filtr na levém oku.)

Štítky: Mars, Stereo, Spirit rover, Gusev crater, Anaglyph


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »