Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kopce na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Nad kamenitou, větrem vymetenou plání se na této ostré stereoskopické scéně z vozítka Spirit on Marsu v dálce zvedají kopce. Když se podíváte červenomodrými brýlemi na tento obraz, který kombinuje levý a pravý obraz z vysokorozlišující panoramatické kamery, tak uvidíte dramatickou 3D perspektivu. Odhaduje se, že kopce jsou vzdálené asi 2 kilometry a jsou vysoké asi 50 až 100 metrů. Určení jejich směru a vzdálenosti spolu s dalšími útvary terénu pomůže při srovnání a vysokorozlišujícími snímky oblasti pořízenými z oběžné dráhy Marsu stanovit přesnou polohu místa přistání Spiritu. Z kamer roveru se očekává více stereoskopických obrazových údajů, které umožňují odhadovat třírozměrné tvary, velikosti a vzdálenosti. (Redakční poznámka: Červenomodré brýle pro prohlížení stereoskopických obrázků lze zakoupit nebo jednoduše vyrobit z červených a modrých (nebo modrozelených) plastových fólií jako filtrů. Zkuste to! Při prohlížení tohoto obrázku by měl být červený filtr na levém oku.)

Štítky: Mars, Stereo, Spirit rover, Gusev crater, Anaglyph


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »