Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sol 5: pohlednice z Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Marťanský sol - střední marťanský sluneční den - je asi o 39 minut delší než dobře známý pozemský 24 hodinový den. Spirit operuje v marťanském času a tuto barevnou pohlednici pořídil a odeslal 5. sol svého pobytu na marťanském povrchu. Tato oříznutá verze plné, vysokorozlišující mozaiky se dívá přes dno kráteru Gusev na sever. Ve středu scény se nachází hladce vyhlížející, 9 metrů široký kruhovitý útvar nazvaný Ospalá díra. Uvnitř jsou tmavé stopy, které možná zanechal do airbagů zabalený lander, když poskakoval po marťanském povrchu. Jiným příkladem poruch, které pravděpodobně způsobily zatahované airbagy landeru, lze vidět v popředí hned za slunečními články, které pokrývají plošinu Spiritu.

Štítky: Mars, Spirit rover, Gusev crater, Sleepy hollow


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »