Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva světy, jedno slunce

Uznání: Cornell University, Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Dva světy - jedno slunce je legenda zdobící kalibrační terč kamery na roveru Spirit. Terč spočívá na zadní plošině a slouží ještě jako sluneční hodiny a tak umožňuje studentům určovat sluneční čas na Marsu v místě přistání Spiritu. Příklady marsovských slunečního hodin jsou nahoře, kde levý snímek pořízený kolem místního poledne ukazuje efekt slunce, které je vysoko na marťanské obloze. Pravý snímek z pozdního odpoledne se sluncem níže na obloze ukazuje dlouhý stín vržený středovým sloupkem marsovských slunečních hodin. Na základě přiložené, počítačem generované mřížky studenti stanovili, že místní čas na centrálním vloženém snímku je asi 12:17 místního slunečního času. Věděli jste, že myšlenka marsovských slunečních hodin je duchovním dítětem Billa Nye, průvodce naučnými vědeckými programy? (Tak teď to víte ...)

Štítky: Mars, Spirit rover, Sundail, Marsdial


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »