Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva světy, jedno slunce

Uznání: Cornell University, Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Dva světy - jedno slunce je legenda zdobící kalibrační terč kamery na roveru Spirit. Terč spočívá na zadní plošině a slouží ještě jako sluneční hodiny a tak umožňuje studentům určovat sluneční čas na Marsu v místě přistání Spiritu. Příklady marsovských slunečního hodin jsou nahoře, kde levý snímek pořízený kolem místního poledne ukazuje efekt slunce, které je vysoko na marťanské obloze. Pravý snímek z pozdního odpoledne se sluncem níže na obloze ukazuje dlouhý stín vržený středovým sloupkem marsovských slunečních hodin. Na základě přiložené, počítačem generované mřížky studenti stanovili, že místní čas na centrálním vloženém snímku je asi 12:17 místního slunečního času. Věděli jste, že myšlenka marsovských slunečních hodin je duchovním dítětem Billa Nye, průvodce naučnými vědeckými programy? (Tak teď to víte ...)

Štítky: Mars, Spirit rover, Sundail, Marsdial


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »