Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Pán prstenů

Uznání: Hubble Heritage Team, (AURA / STScI), R.G. French (Wellesley College), J. Cuzzi (NASA/Ames), L. Dones (SwRI), J. Lissauer (NASA/Ames)

V roce 1564 narozený Galileo použil k výzkumu sluneční soustavy dalekohled. V roce 1610 se stal prvním člověkem, který užasnul nad Saturnovými prstenci. I po skoro 400 letech nabízí Saturnovy velkolepé prstence jednu z nejúžasnějších astronomických podívaných. Saturnova soustava prstenců je ve srovnání s prstenci ostatních plynových obrů jedinečně jasná, je široká asi 250 000 kilometrů, ale má tloušťku pouhých několika desítek metrů. Moderní astronomové věří, že prstence jsou vlastně mladé, možná jenom stovky miliónů let. Prstence ale ale nakonec mohou akumulací prachu a dynamickou interakcí se Saturnovými měsíci ztmavnout a klesnout k plynnému obrovi a tak v příštích několika miliónech letech ztratit svůj lesk. Astronomové už od Galilea podrobovali tyto úchvatné prstence intenzivnímu podrobnému průzkumu, aby odhalili jejich tajemství. Dne 31. prosince 2003 se Saturn přiblížil nejblíže k Zemi za posledních 29 let, zhruba na 1 200 000 000 kilometrů. I v nadcházejících měsících zůstávají prstence nadále skvělým cílem pro pozemské dalekohledy.

Štítky: Saturn, Galileo, Prstence


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »