Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanský povrch v perspektivě

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Rover Spirit vjel včera na Mars, když úspěšně odmanévroval dolů z landeru a svými šesti koly poodjel na dno kráteru Gusev. Tak jak se plánovalo, robotický geolog nyní začne zblízka zkoumat kamení a půdu kolem místa přistání, aby našel stopy procesů, kterými vznikly. Nahoře je vidět perspektivní projekce marťanských kamenů a půdy v místě Spiritu, založená na 3D barevných obrazových datech, když ještě rover hnízdil na své přistávací platformě. Prostředkem pohledu na povrch se táhnou tmavě zbarvené stopy vlečených airbagů. Pro představu měřítka, trojúhelníhový kámen v rohu vlevo nahoře je vysoký asi 20 centimetrů (8 palců). Vědci očekávají, že výzkum roveru poskytne hodnotné důkazy, které pomohou potvrdit nebo vyvrátit možnost, že dno kráteru Gusev je starodávným dnem jezera.

Štítky: Mars, Spirit rover, Perspective


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »